Four Different Teams Pick Up Wins in DCSD Cross Country

Druid Hills Kevin Jackson and Lakeside’s Abigail McHoul (girls’) winner) race to the finish line on Tuesday. (Photo by Mark Brock)

The third week of DeKalb County cross country action had four different schools get wins in varsity action at the Druid Hills Middle School course on Tuesday.

In the girls’ first varsity race the Druid Hills Lady Red Devils took home the top prize with five runners in the Top 10 to outrun Lakeside 24-49 for the title.

Lakeside’s freshman runner Abigail McHoul (21:58.70) clocked the second fasted time in DeKalb this year to take the top honors, with Druid Hills taking four of the next five spots.

Junior Genevieve Ferrara (22:36.10) was second followed by fellow junior Callie Wiedman (23:21.40) for Druid Hills. Junior Asena Anderson (23:52.40) was fifth and freshman Katie Blount (24:07.20) was sixth while sophomore Charlotte Walker (24:19.00) was eighth to secure the team victory.

Lakeside eighth grader Haley Davis (23:33.90) was fourth and fellow eighth grader Tristan Liscott (24:27.30) was ninth.

Chamblee freshman Eleanor Adams (24:12.60) and Dunwoody sophomore Danielle Amrana (24:38.50) was 10th to round out the Top 10. Chamblee finished third with 61 points and Dunwoody was fourth with 102.

Clarkston sophomore Thadde Barge set the best time in DeKalb this season with a clocking of 17:35.70 to take first in the individual race and set the pace for the Angoras to get the team win 30-57 over Druid Hills.

The Angoras would have five runners in the Top 10 including sophomore Firomsa Ibrahim (18:42.10) in fifth, Piyo Micheale (18:15.80 in sixth, senior Fillmon Kifle (18:53.40) and Rukundo Uwimana (18:56.80) in 10th.

Druid Hills placed a pair of runners in the Top 10 in seniors Carter Rathur (17:40.90) in second and Ian Shunk (18:53.00) in seventh.

Other Top 10 finishers included Lakeside senior Jay Clinton (18:14.10) in third, Tucker senior Mohamed Koko (18:14.80) in fourth and Dunwoody junior Max Mowrer (18:56.80) in ninth.

The second boys’ varsity race featured a third consecutive win by the Martin Luther King Jr. Lions and top runner senior Demetrius Carson (19:52.20) for a 29-71 win over Cedar Grove with Towers in a close third with 72.

The Lions put three more runners in the Top 10 in junior Kingsley Harris (20:31.00) in third, senior James Adeferakan (21:03.50) in fifth and junior Jamari Hopkins (21:33.50) in eighth.

Cedar Grove’s Terrence Lewin (20:29.80) was second and Francisco Barberena (20:42.70) was fourth to lead the Saints second place finish.

Arabia Mountain senior Torrance Allen (21:27.30) was sixth while Towers had two runners in the Top 10 with junior Thu Min (21:28.30) and senior Corey Moore (21:41.20) in seventh and ninth, respectively. Lithonia senior Brison Rockcliffe (21:43.20) was 10th.

The girls’ second race of the day had Cedar Grove as the only full team to finish as the Lady Saints put up a perfect score of 15 with six runners in the Top 10.

Tykia Watson (25:49.80) took top honors followed by teammate Aaloyah Brown (26:55.10). Bobbi Turner (28:37.70) was fourth to lead the final four Lady Saints to finish. The rest of the Cedar Grove Top 10 was Sydney Mitchell (28:41.90) in sixth, Mynaisha Mitchell (31:32.60) in eighth and Ale Yah Roberts (33:47.70) in ninth.

Martin Luther King had three runners in the Top 10 led by junior Aaliyah Peterson (28:27.40) in third, senior Niyah Brown (28:39.70) in fifth and junior Allison Walker (30:33.70) in seventh.

Arabia Mountain freshman Candace Taylor (33:47.80) rounded out the Top 10.

Junior Varsity
Chamblee took home both top prizes in the junior varsity competition at Druid Hills on Tuesday.

The Bulldogs placed five runners in the Top 12 on the way to win the boys’ race 40-43 over Redan with Dunwoody in a close third at 46.

Dunwoody had three of the top four places led by eighth grader Michael Mendonca’s JV best time of 13:39.60 for this season. Nathanial Jackson of Redan was second in 13:42.00 followed by two more Dunwoody eighth graders in Cameron Tutt (13:54.30) and Mark Westrick (14:09.20).

Chamblee sophomore Tyler Hood (14:13.90) led a trio of Bulldogs across the line in fifth followed by junior Daniel Robinson (14:15.20) and freshman Michael Haag (14:27.40). Sophomore Victor Lim (15:04.00) was 10th and sophomore Ryan Bray (15:09.10) was 12th to clinch the Bulldog win.

Redan freshman Isaiah Holiday (14:53.30) and Yaw Trimpling (14:55.20) were eighth and ninth, respectively.

Chamblee made the clean sweep of the JV races with a 15-45 win over Lithonia as six Lady Bulldogs finished in the Top 10.

Sophomores Dorothy Boise (18:24.60) and Catherine Cossaboom (18:27.10) finished third and fourth, respectively, to lead the Lady Bulldogs run to win. Other Lady Bulldogs in the Top 10 were freshman Courtney Dunlap (18:49.60) in sixth, senior Katlin Vinyard (20:02.90) in eighth, freshman Avery Hamilton (20:03.90) in ninth and Abigail Faulkner (20:55.80) in 10th.

Dunwoody had a 1-2 finish at the top of the standings in eighth grader Emma Parker (15:46.00) who surpassed her top time in the JV races and Sadie Schoernrock (18:12.50) in second.

Arabia Mountain sophomore Mecca Johnson (18:40.80) was fifth and Martin Luther King Jr. freshman Demetria Lind (19:34.20) was seventh.

Teams head to Arabia Mountain on Tuesday, September 11 for varsity races only beginning at 5:15 pm and 5:55 pm.

SEE FINAL VARSITY AND JV RESULTS AT LINKS BELOW:

WEEK 3 VARSITY CROSS COUNTRY RESULTS

WEEK 3 JV CROSS COUNTRY RESULTS

2018-09-06T17:29:42+00:00September 6th, 2018|