Congratulations to our 2017-2018 Teachers of the Year!

//Congratulations to our 2017-2018 Teachers of the Year!

DeKalb County School District names its 2017-2018 Teachers of The Year.

DeKalb County School District (DCSD) has announced its 2017-2018 Teachers of The Year.

These top teachers, selected by their peers, will be honored during the 5th Annual Academy of Educational Excellence Awards on Saturday, Nov. 11, 2017.  Each school winner was also afforded the opportunity to compete for the top teacher honor in their region.

(For additional information about the 5th Annual Academy of Educational Excellence Awards, please contact lorraine_sanford@dekalbschoolsga.org)

This year’s winners, by region, are as follows:

REGION 1

  • Ashford Park Elementary School – Kerrie Jefferson
  • Austin Elementary School -Lauren Cook
  • Cary Reynolds Elementary School -LaDonna Hollis
  • Chamblee Charter High School -Shaheen Begum
  • Chamblee Middle School -Amy Lou Brouner Alvarado
  • Chesnut Elementary School -Tiffany Denson
  • Cross Keys High School – Roberta Gibson
  • DeKalb International Student Center – Shelby Failing
  • DeKalb Path Academy School – Candace Fears
  • Dresden Elementary School -Rebecca Denmark
  • Dunwoody Elementary School – Klaretta Jacobs
  • Dunwoody High School – Adrienne Rowe
  • Fernbank Science Center – Philippi Snow
  • Hightower Elementary School – Lori Matthews
  • Huntley Hills Elementary School – April Johnson
  • John Robert Lewis Elementary School – Eden Clark
  • Kingsley Elementary School – Conswella Bennett
  • Kittredge Magnet School – Ansley Floyd
  • Margaret Harris Comprehensive School – Valerie Fry
  • Montclair Elementary School – Colette Carter
  • Montgomery Elementary School – Latriena Pitts
  • Oakcliff Traditional Theme School – Chantal McKie
  • Peachtree Charter Middle School – Detra Posey
  • Sequoyah Middle School – Merriam Kamal-Shaikh
  • Vanderlyn Elementary School – Jennifer Kurtz
  • Warren Technical School – Ciera Hall
  • Woodward Elementary School – James West

REGION 2

  • Avondale Elementary School – Brenda Walker
  • Briar Vista Elementary School – Kristen Whaley
  • Briarlake Elementary School – Laura Pittman
  • Brockett Elementary School – Latoshia Dinkins
  • Coralwood Center – Melody Hall
  • DeKalb Elementary School of the Arts – Bradford Fresh
  • DeKalb School of the Arts – Jenifer McLendon
  • Druid Hills High School – Noelle Petersen
  • Druid Hills Middle School – Katherine Cochran
  • Evansdale Elementary School – Cheryl Anderson
  • Fernbank Elementary School – Christina Heda
  • Hawthorne Elementary School – Glyndis White
  • Henderson Middle School – Shunte Duggan
  • Henderson Mill Elementary – Kristyn Lopez
  • Idlewood Elementary School – Victoria Guillory
  • International Community School – Nadia Reese
  • Lakeside High School – Kizzy Bess
  • Laurel Ridge Elementary School – Sabrina Robbins
  • Livsey Elementary School – Deborah Sandford
  • McLendon Elementary School – Chelsea Burroughs
  • Midvale Elementary School – Enasia Lee
  • Oak Grove Elementary School – Mark Manganello
  • Pleasantdale Elementary School – Ericka Jackson-Williams
  • Robert Shaw Elementary School – Stephanie B. Parker
  • Sagamore Hills Elementary School – Vickie Floyd
  • Smoke Rise Elementary School – Geraldine Powell
  • Tucker High School – Janine Bates
  • Tucker Middle School – Christine Mayfield

REGION 3

  • Allgood Elementary School – Domonique Reid
  • Clarkston High School – Latisha Dixon
  • DeKalb Early College Academy – Roger Ordonez
  • Dunaire Elementary School –  Emily Jones
  • E.L. Miller Elementary School – Jimmy Huff
  • Eagle Woods Academy – Kishira Williams
  • Flex Academy of Excellence – Monica Cates
  • Freedom Middle School – Gloria Glass
  • Hambrick Elementary School – Sobha Abraham
  • Indian Creek Elementary School – Cassandra Allen
  • Jolly Elementary School – Simone Younge
  • Pine Ridge Elementary School – Lamieshea Smith
  • Princeton Elementary School – Ashley Barnett
  • Redan Elementary School – Robert Johnson
  • Redan High School – Kristen Thomas-Lorenzo
  • Redan Middle School – Nadia Lake-Northern
  • Rock Chapel Elementary School – Zenobia Williams
  • Rockbridge Elementary School – Tiffany Bunch
  • Shadow Rock Center – Darrick Barnes
  • Shadow Rock Elementary School – Davida Cray
  • Stephenson High School – Patrese Summers
  • Stephenson Middle School – TaVonne Johnson
  • Stone Mill Elementary School – Sandrene Carty
  • Stone Mountain Elementary School – Lena Hightower-Jones
  • Stone Mountain High School – Joy Underwood
  • Stone Mountain Middle School – Zelda Matthews
  • The Champion Middle School – Chantae Mapp
  • Wynbrooke Elementary Theme School – Gisela Farley-Phillips

REGION 4

  • Arabia Mountain High School – April Langer
  • Bob Mathis Elementary School – Glenda Lee
  • Browns Mill Elementary School – Janice Reaves Jackson
  • Chapel Hill Elementary School – Jamika Johnson
  • Chapel Hill Middle School- Brenda Broadnax
  • Destiny Achievers Academy of Excellence – Angela Williams
  • E.L. Bouie, Sr. Elementary Traditional Theme School – Judith Johnson
  • Fairington Elementary School            – Roxie Griffin
  • Flat Rock Elementary School – Tracy Franklin
  • Lithonia High School – Tashina White
  • Lithonia Middle School – Gersinta Payne
  • Marbut Traditional Theme School – Alisha Johnson
  • Martin Luther King, Jr. High School – Candace Wade-Brown
  • Miller Grove High School – Kirsten King
  • Miller Grove Middle School – Sharinn Prather
  • Murphey Candler Elementary School – Valynda Williams
  • Narvie J. Harris Traditional Theme School – Lisa Minor
  • Panola Way Elementary School – Brenda Mitchell
  • Rainbow Elementary School – Robert Drake
  • Salem Middle School – Venecia Thompson
  • Southwest DeKalb High School – Dr. Vernitria Rice
  • Stoneview Elementary School – Sara Frazier
  • Woodridge Elementary School – Marilyn Cabbil

REGION 5

  • Barack H. Obama Elementary Magnet School of Technology – Stephanie Cox-Neloms
  • Canby Lane Elementary School – Yvonne Holcomb
  • Cedar Grove Elementary School – Amber Norman
  • Cedar Grove High School – Shenetria Wyche
  • Cedar Grove Middle School – Kanisha Cooper
  • Columbia Elementary School – Nicola Gaitor-Barber
  • Columbia High School – Hetal Raval
  • Columbia Middle School – Valerie Mackey
  • DeKalb Alternative School – Geneva Pemberton
  • DeKalb High School of Technology-South – Phyllis Hoskins
  • Elizabeth Andrews High School – Maurice Tyler
  • Flat Shoals Elementary School – Shayna Bishop
  • Kelley Lake Elementary School – Jeanette Grier
  • Mary McLeod Bethune Middle School – Zaneda Brown-Riden
  • Oak View Elementary School – Burnice Moore
  • Peachcrest Elementary School – Carey Scott
  • Ronald E. McNair Elementary Discovery Learning Academy – Paul Bell
  • Ronald E. McNair High School – Phillip Edwards
  • Ronald E. McNair Middle School – Cassandra Barlow
  • Rowland Elementary School – Francenia Powell
  • Snapfinger Elementary School – Audriea Davis
  • Toney Elementary School – Saniyah Moore
  • Towers High School – Jada Finch
  • Wadsworth Magnet School for High Achievers – Melissa Sanders
2018-01-22T10:27:44+00:00